اقدامات پرستاری پس از جراحی در قفسه سینه

0
283
اقدامات پرستاری - پرستاری طب لاین - جراحی در قفسه سینه - پزشکی - کادر درمان

چون به دنبال برش قفسه سينه عضلات دچار صدمه و كشيدگي مي شوند، دست و شانه بايد در دامنه حركتی مفاصل حركت داده شوند. به بيمارآموزش داده می شود كه هرچه 12 ساعت، سريعتر از تخت خارج و هر چه سريعتر حركت كند . علاوه بر خروج از تخت به بيمار يادآوری می گردد كه ورزشهای بازو و شانه را جهت حفظ حركت و جلوگيری از سفتی دردناك باز و شانه مبتلا شروع می كند. گروه کادر درمان پرستاری و متخصصین علوم پزشکی طب لاین می تواند شما را در مباحث پزشکی و پرستاری راهنمایی کنند. در ادامه به مبحث نکاتی در مورد اقدامات پرستاری پس از جراحی در قفسه سینه میپردازیم. 

اقدامات پرستاری پس از جراحی در قفسه سینه

رژیم غذایی

سوء تغذيه در بيماران تحت عمل جراحی قفسه سينه به علت تنگی نفس ، توليد خلط و كاهش اشتها متداول است . بنابراين ، بيمار بايد از نظر وضعيت تغذيه بعد از جراحی مورد حمايت كافی قرار گيرد . در صورت سمع صداهای روده ای ، رژيم مايعات برای بيمار شروع شده و در صورت تحمل ، بتدريج رژيم غذايی معمولی دريافت می كند . وعده های كوچک ، مكرر و متعادل بهتر تحمل می شوند و برای بهبود و حفظ عملكرد ريه حياتی هستند . بايد از رژيم غذايي پرپروتئين ،پر كالري و سرشار از ويتامين استفاده كنيد مصرف سبزيجات و مركبات و آب ميوه های تازه حاوي ويتامين C ، مي تواند به بهبود سريعتر رخم كمک كند .

آموزش مراقبت از خود به بیمار و خانواده

به بیماران توصیه می گردد در صورت بروز علایم و نشانه های زیر باید به پزشك مراجعه کنند و اقدامات پرستاری انجام بدهید :

 • تغییر در وضعیت تنفسی : تشديد تنگی نفس ، افزايش بی قراری ، يا ساير تغييرات در وضعيت ذهنی و شناختی
 • افزايش تعداد تنفس ، تغيير در الگوي تنفس ، تغيير در مقدار يا رنگ خلط
 • خونریزی یا سایر ترشحات از محل برش جراحی یا سوند قفسه سینه
 • افزایش درد قفسه سینه به علاوه ، روشهاي مراقبت تنفسي ( اكسيژن ، اسپيرومتر انگيزشی ، فيزيوتراپی قفسه سينه و داروهای وريدی، استنشاقی يا خوراكی ) ممكن است در منزل ادامه يابند . بنابراين لازم است پرستار به بيمار و خانواده در مورد استفاده صحيح و ايمن به آنها آموزش دهد .

نحوه استفاده از اسپیرومتري انگیزشي

در ابتدا به بيماران يادآوری می گردد كه : هدف از استفاده از اسپيرومتری ، تنفس عميق ، ايجاد حداكثر اتساع در برونشها ، سرفه ی موثر و پيشگيری و درمان روی هم خوابيدن ريه به خصوص بعد از اعمال جراحی ، از طريق فيدبک بينايی ، و بر اساس تحمل ، انگيزه ، قدرت اراده و همكاری بيمار است. به بيمار آموزش داده می شود كه جهت استفاده از اسپيرومتر بايد به روش زير عمل نمايد :

 • ابتدابايد بيمار در پوزيشن نشسته قرار گيرد .
 • به بيمار آموزش دهيد كه يک بازدم عميق انجام دهد ، سپس قطعه دهانی را كاملا در بين لبهای جمع شده قرار دهد و عمل دم را به آرامی و بطور عميق انجام دهد . در انتهای دم هوا را برای 2 تا 3 ثانيه نگه داشته ، سپس قطعه دهانی را از دهان خارج كرده و بازدم را انجام دهد.
 • بين هر تنفس 31 تا 61 ثانيه استراحت نمايد اين مانور را 11 تا 15 بار در ساعت انجام دهد . بعد از استفاده از اسپيرومتر بايد قطعه دهانی را بخوبی شستشو داد .بعداز هر بار تلاش بيمار را تشويق به انجام سرفه مي كنيم
 • به بيمار آموزش می دهيم حين سرفه كردن دست خود را روی بخيه ها بگذارد واز انها حمايت كند

جهت استفاده از اسپري بايد به روش زير عمل نمايد :

 • كلاهک دستگاه را برداريد و مخزن را تكان دهيد و بعد آن را در وضعيت قائم مطابق شكل نگه داريد .
 • سرتان را اندكی به عقب ببريد و هوا از ريه هايتان خارج كنيد . سر وسيله را درون دهان قرار دهيد
 • در حاليكه به آرامي در طول سه تا پنج ثانيه هوا را به درون ريه هايتان وارد مي كنيد، روي پيستون بالاي وسيله فشار آوريد . مهم اين است كه همزمان با فشار اسپري ، دم عميق را تا آنجا كه ممكن است به آهستگي انجام دهيد .
 • براي 11 ثانيه نفس تان را حبس كنيد تا دارو فرصت پركردن ريه ها را پيدا كند .
 • هرگز بيش از ميزان تجويز شده از اسپري استفاده نكنيد .

طب لاین گروه کادر درمان بیماری و متخصصین علوم پزشکی و پرستاری :

گروه آموزشی علوم پزشکی ، کادر درمان پرستاری و روانشناسی طب لاین ،ارائه دهنده انواع پکیج های پزشکی ، پرستاری و داروشناسی با بهترین کیفیت میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اینستاگرام گروه کادر درمان بیماری با متخصصین علوم پزشکی و پرستاری طب لاین

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید