مراقبت ویژه در ccu

0
114
متخصص قلب - ccu - بخش بیماران قلبی - پزشکی - مراقبت ویژه

همانطور که دانستید سی سی یو یا CCU بخش مراقبتی ویژه بیماران قلبی است. بهتر است برای شناخت بهتر سی سی یو یا CCU با تاریخچه آن آشنا شویم. در سال 1963، پزشکان بیمارستانی در آمریکا به این نکته پی بردند که بسیاری از مرگ و میر بیماران این بیمارستان مربوط به مشکلات قلبی عروقی است. آنها سعی کردند بخش مجزایی در بیمارستان برای مراقبت های ویژه از این بیماران در نظر بگیرند. هدف آنها از ایجاد این بخش آن بود که متخصص قلب بتوانند بیماران قلبی را به‌طور خاصتری زیرنظر بگیرند. سپس پزشکان با بررسی های انجام شده دریافتند که نیمی از مرگ و میرهای ناشی از اختلالات قلبی عروقی با اختصاص بخش جداگانه به این بیماران کاهش یافته است. از آن زمان به تدریج در بیمارستان‌های زیادی بخش مراقبت از بیماران قلبی یا همان سی سی یو به وجود آمد. گروه کادر درمان پرستاری و متخصصین علوم پزشکی طب لاین می تواند شما را در مباحث پزشکی راهنمایی کنند. در ادامه به مبحث مراقبت ویژه در ccu میپردازیم.

مراقبت ویژه در ccu

CCU به عبارتی ICU بیماران قلبی نام دارد.این بخش مشابه بخش مراقبت های ویژه، از دستگاه‌های پیشرفته تشکیل شده و بالاترین مراقبت‌ های پزشکی و پرستاری بهره‌ مند است. مسئول بخش CCU، متخصص قلب می باشد. پرستاران این بخش باید علاوه بر دانش و تجربه بالا در کار، سلامت جسمی و روحی کامل داشته باشند. همچنین این پرستاران به دلیل شرایط بیماران، در معرض افسردگی هستند و داشتن ثبات عاطفی و روانی یک ویژگی مهم در آنهاست. نظارت درست توسط پزشکان متخصص قلب و پرستاران با تجربه به کمک دستگاه‌های پیشرفته در بخش CCU  به کنترل وضعیت سلامت بیماران بسیار کمک می‌کند.

بیماران بخش CCU

 • CCU بخشی از بیمارستان است که برای مراقبت و درمان بیماران دچار اختلالات قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مشکلات مختلفی ممکن است برای قلب انسان رخ دهد که موجب بستری شدن او در بیمارستان شود.

سکته قلبی

یکی از مشکلات رایج مربوط به قلب، سکته قلبی است. سکته قلبی عارضه‌ای فراگیر است که هر سال باعث مرگ هزاران نفر در کشورمان می‌شود. آنفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی، باعث مرگ بخشی از عضله قلب می‌شود و این اتفاق به علت اختلال در گردش خون رخ می‌ دهد و غیرقابل بازگشت است. دیابت و فشار خون بالا از عوامل مهم سکته قلبی هستند. بیماران مبتلا به حمله قلبی در بخش CCU بستری می‌شوند.

نارسایی قلبی

 • نارسایی قلبی زمانی رخ می‌ دهد که قلب توانایی خون‌ رسانی به تمام قسمت‌های بدن را نداشته باشد.
 • افراد مبتلا به نارسایی قلبی دچار تنگی نفس، خستگی زیاد و ورم ساق پا می‌ شوند.
 • معمولا شدت بیماری با توانایی ورزش کردن فرد سنجیده می‌شود.
 • در مراحل پیشرفته بیماری چاره‌ای جز پیوند قلب وجود ندارد.
 • نارسایی قلبی دومین بیماری شایع در افراد بستری در بخش CCU می‌باشد.

آنژین قلبی یا درد قفسه سینه

 • گاهی افراد بنا به دلیلی نامشخص دردی را در ناحیه سینه خود حس می‌کنند.
 • به درد در ناحیه سینه که منشا قلبی داشته باشد، آنژین قلبی می‌گویند.
 • انژین به دلیل عدم وجود اکسیژن در ماهیچه‌های قلبی به‌وجود می‌آید.
 • آنژین می‌تواند باعث بروز سکته قلبی شود.
 • بیمارانی که دچار حمله آنژینی شدید شده باشند در بخش CCU  بستری می‌ شوند.

طب لاین گروه کادر درمان علوم پزشکی و متخصصین  :

گروه آموزشی علوم پزشکی و پرستاری طب لاین ،ارائه دهنده انواع پکیج های پزشکی ، پرستاری و طب سنتی با بهترین کیفیت میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اینستاگرام گروه کادر درمان علوم پزشکی و پرستاری طب لاین

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید