کلسترول خون

0
35
کلسترول - پرستاری - متخصصین علوم پزشکی - چربی در بدن - کادر درمان

کلسترول نوعی لیپید یا چربی مومی‌ شکل است که همراه جریان خون به سراسر بدن می‌ رود. بدن شما کلسترول می‌ سازد؛ اما در غذاهایی که منشأ حیوانی دارند نیز وجود دارد. افزایش سطح کلسترول می‌ تواند به مشکلات سلامتی به‌ خصوص مشکلات مرتبط با قلب منجر شود؛ اما نقش فیزیولوژیکی مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. گروه کادر درمان پرستاری و متخصصین علوم پزشکی طب لاین می تواند شما را در مباحث پزشکی راهنمایی کنند. در ادامه به مبحث نکاتی در مورد علائم کلسترول خون میپردازیم.

کلسترول

در حقیقت تولید کلسترول به‌ قدری مهم است که کبد و روده‌ حدود ۸۰ درصد از کلسترول مورد نیاز بدن را تولید می‌ کند و فقط حدود ۲۰ درصد کلسترول از غذایی که می‌ خورید، تأمین می‌ شود. اگر فقط ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم کلسترول در روز مصرف کنید (یک زرده تخم‌مرغ حاوی حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کلسترول است)، کبد شما از مواد اولیه‌ ای مانند چربی، قند و پروتئین ۸۰۰ میلی‌گرم دیگر تولید خواهد کرد.

ویژگی های کلسترول

تمامی سلول‌های موجود در بدن به کلسترول نیاز دارند که به تشکیل لایه‌های موجود در غشای سلولی کمک می‌کند. این لایه‌ها با کنترل آنچه میتواند به سلول وارد شود و آن‌ چه می‌ تواند از آن خارج شود، از محتویات سلول محافظت می‌ کنند. کلسترول در کبد ساخته می‌ شود و همچنین توسط کبد برای تولید صفرا استفاده می‌ شود که به هضم غذا کمک می‌ کند. کلسترول برای تولید ویتامین D در پوست نیاز است. کبد به اندازه نیاز کلسترول می‌ سازد که بدن بتواند این عملکردهای مهم را انجام بدهد.

کلسترول همچنین برای تولید هورمون‌های استروئیدی به‌خصوص هورمون‌های جنسی نظیر تستوسترون و پروژسترون مورد نیاز است. برای تولید هورمون‌های دیگری که عمدتا به‌وسیله‌ی غدد فوق کلیوی تولید می‌شوند نیز به کلسترول نیاز است. آلدوسترون (هورمونی که موجب می‌شود کلیه‌ها آب را حفظ کنند) و کورتیزول (هورمونی که در سرکوب التهاب در بدن اهمیت دارد) دو مورد از این هورمون‌ها هستند. علاوه‌ بر‌ این، تریگلیسیریدها (اسیدهای چرب حاصل از غذا)، به‌خصوص زمانی که کمبود گلوکز وجود داشته باشد، منبع مهمی از انرژی برای بدن هستند.

کلسترول در بدن

از آنجا که کلسترول نوعی چربی است، نمی‌ تواند به‌ تنهایی در گردش خون حرکت کند و در این صورت درنهایت به شکل گلوله‌ های بی‌ فایده‌ای درمی‌ آید. بدن برای رفع این مشکل، کلسترول و لیپیدهای دیگر را در ذرات کوچک پوشیده با پروتئینی بسته‌ بندی می‌ کند که به‌راحتی با خون مخلوط می‌ شوند. این ذرات کوچک که لیپوپروتئین نامیده می‌شوند (لیپید به اضافه پروتئین) کلسترول و چربی‌های دیگر را به سرتاسر بدن می‌ برند.

انواع کلسترول ( چربی در بدن )

  • چیلومیکرون‌ها
  • لیپوپروتئین‌ با چگالی پایین (LDL) یا کلسترول بد
  • لیپوپروتئین‌ با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب
  • لیپوپروتئین‌ با چگالی بسیار پایین (vLDL)
  • لیپوپروتئین با چگالی متوسط (IDL)

چیلومیکرون‌ ها

چیلومیکرون‌ ها (شیلومیکرون‌ ها) مسئول بسته‌ بندی و انتقال چربی‌ های موجود در غذا هستند. آن‌ها در دیواره‌ی روده تولید می‌ شوند و پس از تشکیل، جذب سیستم لنفاوی روده می‌ شوند. چیلومیکرون‌ ها ذرات بسیار بزرگی هستند که عمدتا تری‌ گلیسیریدها (اسیدهای چرب حاصل از غذاهای شما) را حمل می‌ کنند. آن‌ها در دستگاه گوارش ساخته می‌ شوند و بنابراین تحت‌ تأثیر غذایی که می‌ خورید، قرار می‌ گیرند.

لیپوپروتئین‌های با چگالی بسیار پایین

لیپوپروتئین با چگالی بسیار پایین توسط کبد تولید می‌ شود و وسیله‌ی انتقال تری‌ گلیسیریدها و کلسترولی است که توسط کبد تولید می‌ شود. این لیپوپروتئین‌ ها در خون به گردش درمی‌ آیند و عمدتا تری‌ گلیسیریدها را به سلول‌ های بدن می‌ رسانند تا برای تولید انرژی موردنیاز عملکردهای خاص سلول استفاده شوند. وقتی سلول‌های بدن اسید های چرب را می‌ گیرند، این ذرات به لیپوپروتئین‌ های با چگالی متوسط تبدیل می‌ شوند و با استخراج بیشتر، درنهایت به ذرات LDL تبدیل می‌شوند.

لیپوپروتئین‌های با چگالی متوسط

وقتی vLDL-ها بخش قابل‌توجهی از تری‌گلیسیریدی را که حمل می‌کنند، رها کنند، به‌ لیپوپروتئین‌های با چگالی متوسط (IDL) تبدیل میشوند. لیپوپروتئین‌های با چگالی متوسط به کبد منتقل می‌شوند و در آنجا دوباره با تری‌گلیسیریدها پر می‌شوند و به لیپوپروتئین‌های با چگالی بسیار پایین تبدیل می‌شوند و سپس دوباره در خون به گردش درمی‌آیند. اما اگر آن‌ها همچنان به رها کردن تری‌گلیسیریدهای باقی‌مانده ادامه دهند، درنهایت به لیپوپروتئین‌های با چگالی پایین تبدیل میشوند.

لیپوپروتئین‌ های با چگالی پایین

لیپوپروتئین‌های با چگالی پایین هستند که بیشتر بارتری‌ گلیسیریدی خود را که ابتدا حاوی آن بوده‌اند، رها کرده‌اند. اکنون لیپید اصلی آن‌ ها کلسترول است. این امر چگالی لیپوپروتئین را تغییر می‌‌ دهد. LDL به کپسول اصلی انتقال کلسترول تولید شده توسط کبد تبدیل می‌ شود. LDL در خون گردش می‌ کنند و هر جا که نیاز باشد، کلسترول را به سلول‌ها می‌ رسانند. ذرات LDL به‌عنوان کلسترول بد شناخته می‌ شوند، زیرا کلسترول را به بافت‌ ها تحویل می‌ دهند و ارتباط محکمی با تجمع پلاک‌ های مسدود کننده سرخرگ‌ ها دارند.

لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا

لیپوپروتئین‌ های با چگالی بالا (HDL) که کلسترول خوب نامیده می‌ شوند، نقش بسیار متفاوتی نسبت‌ به انواع دیگر لیپوپروتئین‌ ها دارند. HDL توسط کبد تولید می‌ شود و وقتی وارد جریان خون شود، اساسا وسیله‌ ی حمل خالی است. نقش HDL این است که در خون گردش کند، سطوح اضافی از کلسترولی را که در بافت‌های محیطی وجود دارد، جمع‌آوری کند و آن‌ها را برای بازیافت به کبد منتقل کند.

طب لاین گروه کادر درمان  و متخصصین علوم پزشکی و پرستاری و داروشناسی  :

گروه آموزشی علوم پزشکی ، کادر درمان پرستاری طب لاین ،ارائه دهنده انواع پکیج های پزشکی ، پرستاری و داروشناسی با بهترین کیفیت میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اینستاگرام گروه کادر درمان متخصصین علوم پزشکی و پرستاری طب لاین

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید