نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن

0
14270
نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن-ملانوم-پوست-لوپوس
نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن-ملانوم-پوست-لوپوس

زمانی که فردی بر روی ناخن‌ هایش خطوط یا نقاط تیره و سیاه رنگ ظاهر می‌ شود؛ تفسیر آن می‌ تواند از بی‌ خطر تا مشکلات جدی مانند ملانوما یا ملانوم یا تومور سیاه رنگ سطح عمیق پوست باشد. ناخن‌ های هر فرد می‌ تواند اطلاعات جالب و ارزشمندی درباره‌ ی وضعیت سلامت فرد به صورت کلی بیان کند. زمانی که فردی بر روی ناخن‌هایش خطوط یا نقاط تیره و سیاه رنگ ظاهر می‌شود؛ تفسیر آن می‌تواند از بی‌خطر تا مشکلات جدی مانند ملانوما یا ملانوم یا تومور سیاه رنگ سطح عمیق پوست باشد.(درمان ملانوم) پس ضروری است هر فرد به ظاهر ناخن‌هایش توجه کند خصوصاً اگر آن‌ها دردناک بوده یا بی‌دلیل دچار خون ریزی شوند(مشکلات پوست و ناخن، لوپوس). در ادامه به نکاتی درباره نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن می پردازیم.

دلایل نقاط تیره و سیاه رنگ روی ناخن

دلایل متعددی برای ایجاد چنین حالتی وجود دارد، اعم از دلایل غیر مهم و دلایل جدی و درمان این مسئله بستگی به عامل ایجاد آن دارد؛ پس هر فرد با مشاهده‌ی تغییری غیرقابل توضیح که تروماتیک نبوده و در اثر حادثه‌ای رخ نداده است باید به پزشک مراجعه کند. معمول‌ ترین دلیل این نوارهای تیره‌ی روی ناخن‌ ها مربوط به سندرمی است به نام ملانونیچیا (melanonychia). این خطوط در جوانان بیست ساله یا مسن‌ تر با نژاد آفریقایی،آمریکایی به وجود می‌ آید. به طور کلی این مسئله برای این نژاد طبیعی محسوب می‌ شود و در واقع نوعی رنگ ناخن طبیعی است. مطالعات نشان می‌ دهد که پنجاه درصد از جمعیت این نژاد این شرایط را دارند و برای آن‌ها کاملاً طبیعی بوده و نشانه‌ی بیماری محسوب نمیشود.

سایر دلایل به وجود آمدن نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن در سایر نژادها به ترتیب زیر است:

  • دریافت درمان‌های خاص مانند مصرف داروهای شیمی درمانی، مسدودکننده‌های بتا، داروهای ضد مالاریا، یا داروی آزیدوتیمیدین (azidothymidine)
  • اچ آی وی
  • سندروم لاگیِر-هونزیکر (Laugier-Hunziker syndrome)
  • لوپوس
  • سندروم Peutz-Jeghers
  • بیماری تصلب پوست (scleroderma).

نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن-ملانوم-پوست-لوپوس

علل ایجاد خطوط تیره و تومور سیاه رنگ

بسیاری از علل ایجاد خطوط تیره اصلاً مهم نبوده و نیازی به درمان ندارند. اما بیماری ملانوم استثناست. در این بیماری، پزشک در مرحله‌ی اول بافت آلوده را برمی‌ دارد و احتمالاً پس از آن، درمان‌های جراحی برای بهبود ظاهر ناخن انجام می‌شود. دلیل دیگر، خون ریزی است و زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی زیر ناخن‌ها در اثر جراحتی مانند ضربه تخریب می‌ شوند.

دلیل مهم و جدی دیگر خطوط تیره، نوعی سرطان خطرناک از انواع سرطان‌های پوست به نام ملانوم است. ملانومای زیر ناخن به عنوان ملانوم سابونگوال شناخته می‌شود که به عنوان یکی از انواع ملانوما به عنوان ملانوم آتلانتیک آکروال (ALM) شناخته می‌شود.

مشکلات پوست و ناخن، لوپوس،درمان ملانوم

تشخیص نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن

به طور معمول، حتی ناخن‌ های سالم نیز رگه‌های کوچک عمودی روی خود دارند که به راحتی از بین نمی‌روند. اما این خطوط تیره مشخص و واضح هستند و تشخیص حضور آن‌ها آسان است.

ملانونیچیای خطی

هنگامی که فردی ملانونیچای خطی دارد، خطوط تیره‌ای را در ناخن‌هایش می‌بیند. که به رنگ‌های تیره از سیاه گرفته تا درجاتی از قهوه‌ای یا خاکستری است. این خطوط معمولاً در دو یا پنج ناخن به وجود می‌آید اما لزوماً در همه‌ی ده انگشت دیده نمی‌شود.

ملانوم سابونگوال

در این بیماری، فرد بدون آنکه به ناخنش آسیبی رسیده باشد، خط تیره‌ای روی فقط یک ناخنش می‌ بیند. همین خط تیره احتمالاً به مرور زمان تیره‌تر یا پهن‌ تر شده و امکان خون ریزی یا دردناک شدن آن وجود دارد. رنگدانه نیز ممکن است به ناحیه‌ ی بشره برسد و گسترش یابد. این فقط یک علامت است و اغلب نشان‌ دهنده‌ ی ملانوما است. نوار می‌ تواند بر روی ناخن‌ های دست یا پا رخ دهد.

خونریزی رگه‌ای

خونریزی رگه‌ای ناخن زمانی رخ می‌ دهد که خط تیره کوچک یا خط قرمز عمیق در اثر جراحت یا رگ‌های ظریف ریز زیر بستر ناخن دچار خونریزی شود. این مشکل معمولاً به خودی خود طی چند روز رفع می‌ شود. اگر کسی چند بار در ناخن‌ هایش چنین حالتی را مشاهده کرد، لازم است علت زمینه‌ ای آن را به کمک پزشک کشف کرده و در پی درمان آن باشد.

مشکلات پوست و ناخن، لوپوس،درمان ملانوم

مراحل پیش از درمان

مراحل درمان خطوط تیره روی ناخن‌ها معمولاً با مراجعه به پزشک و دریافت شرح حال بیمار آغاز می‌شود. پرسش‌هایی که ممکن است پزشک از فرد بپرسد شامل موارد زیر است:

– چند وقت است که این خطوط تیره ظاهر شده‌اند؟
– اولین بار چه زمانی متوجه وجود این خطوط شدید؟
– آیا اخیراً تغییری در ظاهر خطوط تیره ایجاد شده است؟
– آیا حادثه‌ای برای ناخن‌های شما رخ نداده است؛ حادثه‌ای مانند ضربه یا جراحت؟
همچنین پزشک احتمالاً درباره‌ی داروهایی که مصرف کرده‌اید سؤال خواهد پرسید. اگر فرد داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مانند آسپرین یا وارفارین مصرف می‌کند می‌تواند همین دلیل خون‌ریزی‌های زیر ناخن باشد.
این امکان وجود دارد که پزشک از ناخن شما نمونه‌برداری کند تا آسیب‌ شناس تشخیص دهد که آیا سلول‌های ناخن سالم هستند یا سرطانی شده‌اند.

 

نقاط تیره‌ رنگ روی ناخن-ملانوم-پوست-لوپوس-درمان ملانوم

چه درمان‌هایی برای خطوط تیره وجود دارد؟

بسیاری از علل ایجاد خطوط تیره اصلاً مهم نبوده و نیازی به درمان ندارند. اما بیماری ملانوم استثناست. در این بیماری، پزشک در مرحله‌ی اول بافت آلوده را برمی‌دارد و احتمالاً پس از آن، درمان‌های جراحی برای بهبود ظاهر ناخن انجام می‌شود. اگر ملانوم به قسمت‌های دیگر بدن مانند استخوان‌ها پخش شده باشد، پزشک دستور قطع انگشت را می‌دهد تا از گسترش بیماری به سایر نقاط جلوگیری کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ناخن دچار خون ریزی شد یا دردناک بود یا تغییراتی بی‌دلیل در خطوط تیره ایجاد شد لازم است با پزشک مشورت شود. در صورت ایجاد هر نوع تغییر در کیفیت ناخن مانند نازک شدن، شکستگی یا تغییراتی در شکل و ظاهر ناخن به وجود آمد، به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پوست و ناخن، لوپوس،درمان ملانوم

لوپوس

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید