داروی ناپروکسن

0
413
داروی ناپروکسن - ناپروکسن سدیم - پرستاری - پزشکی - داروشناسی - دارو

داروی ناپروکسن برای تسکین درد و آرام بخش در بیماری های مختلف مانند سردرد، دردهای عضلانی، درد دندان و گرفتگی های قاعدگی استفاده میشود. این دارو به کاهش درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز و حملات نقرس نیز کمک میکند و به عنوان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی شناخته میشود. دو نوع ناپروکسن، ناپروکسن معمولی و ناپروکسن سدیم وجود دارد. مصرف ناپروکسن به مدت طولانی و یا با دوز بالا می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. گروه کادر درمان پرستاری و متخصصین علوم پزشکی طب لاین می تواند شما را در مباحث پزشکی و داروشناسی راهنمایی کنند. در ادامه به مبحث نکاتی در مورد داروی ناپروکسن میپردازیم.

داروی ناپروکسن سدیم

  • قرص خوراکی معمولی؛ با دوز 220 میلی گرم (این دوز بدون نسخه پزشک قابل فروش است)،‌ 250 میلی گرم، 275 میلی گرم،‌ 375 میلی گرم، 500 میلی گرم، 550 میلی گرم
  • قرص با شروع تاثیر دیر هنگام؛ با دوز 375 میلی گرم و 500 میلی گرم
  •  قرص با تاثیر کند؛ با دوزهای 375 میلی گرم،‌500 میلی گرم و 750 میلی گرم
  • کپسول؛ با دوز 220 میلی گرم
  • سوسپانسیون (محلول)‌خوراکی؛ با دوز 25 میلی گرم در میلی لیتر
  • بسته به نوع و شدت بیماری و با تجویز پزشک از دوز مورد نظر استفاده میشود، اما به طور کلی میزان ناپروکسن مصرفی در روز اول نباید بیشتر از 1250 میلی گرم و در روزهای بعدی نیز نباید بیشتر از 1000 میلی گرم باشد. علاوه بر این، استفاده از قرص با شروع تاثیر دیر هنگام در درمان دردهای حاد توصیه نمیشود.

موارد مصرف

ناپروکسن در درمان درد، آرتروز، دردهای قاعدگی، نقرس حاد و میگرن استفاده می‌ شود. این دارو در کودکان بالای دو سال برای درمان دردهای سرطانی نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تداخلات دارویی ناپروکسن سدیم

مصرف این دارو ممکن است با داروهای زیادی مانند ایبوپروفن، کتورولاک، متوترکسات و … تداخل داشته باشد و بهتر است در صورت مصرف همزمان داروهای دیگر حتما با پزشک مشورت شود.

عوارض جانبی ناپروکسن

از عوارض جانبی معمول این دارو، درد شکم، یبوست، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، سوزش معده، تنگی نفس، حالت تهوع و ادم ( تجمع بیش از حد مایع در فضای بین بافتی بدن) و در موارد کمتر خونریزی و زخم دستگاه گوارش، اسهال و اختلالات شنوایی است.

احتیاط در مصرف دارو

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن ممکن است خطر مشکلات قلبی عروقی مانند سکته قلبی و مغزی را افزایش دهند،‌ بنابراین افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی در معرض خطر بیشتری هستند. مصرف این دارو می‌ تواند با ایجاد مشکلاتی مانند خونریزی و زخم معده یا روده در دستگاه گوارش همراه باشد، این عوارض جانبی ممکن است در هر زمان از استفاده دارو و بدون علائم هشدار دهنده اتفاق بیفتد.

موارد منع مصرف ناپروکسن

مصرف ناپروکسن می‌ تواند با ایجاد مشکلاتی مانند خونریزی و زخم معده یا روده در دستگاه گوارش همراه باشد و این عوارض جانبی ممکن است در هر زمان از استفاده دارو و بدون علائم هشدار دهنده اتفاق بیفتد.

مصرف در دوران شیردهی

وجود یون ناپروکسن با غلظتی معادل تقریباً یک درصد در پلاسمای مادران شیرده مشخص شده است. مصرف یا عدم مصرف این دارو باید با توجه به میزان ضرورت استفاده از این دارو برای مادر و رشد و سلامتی نوزاد در نظر گرفته شود.

طب لاین گروه کادر درمان علوم پزشکی و پرستاری  :

گروه آموزشی علوم پزشکی و پرستاری طب لاین ،ارائه دهنده انواع پکیج های پزشکی ، پرستاری و طب سنتی با بهترین کیفیت میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اینستاگرام گروه کادر درمان علوم پزشکی و پرستاری طب لاین

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید