طب سنتی و درمان بیمارهای پوستی

0
1292
طب سنتی درمان بیماری پوستی - پوست-درمان لک و پیس
طب سنتی درمان بیماری پوستی - پوست

طب سنتی درباره بسیاری از مشکلات راه حل هایی را ارائه داده است ” از لکه های قهوه ای روی پوست گرفته تا درمان بیماری هایی مانند پسوریازیس… و اختلالات پوستی.در ادامه به مبحث نکاتی در مورد درمان بیماری های پوستی و درمان با طب سنتی میپردازیم.(درمان زخم-درمان لک و پیس…)

مشکلات پوستی و زیباسازی آن

بر اساس مکاتب طب سنتی ایرانی، درمان بیماری پوستی به سبب جنس عصبی پوست سخت و متراکم بودن آن باید به آرامی صورت بگیرد. زیرا دفع ماده بیماری‌ زا از پوست به زمان نیاز دارد و نباید توقع درمان برق‌آسای اختلالات پوستی را از طریق طبیعت درمانی و طب سنتی داشت. از طرف دیگر پوست یک اندام دفعی به حساب می‌آید و در نتیجه بدن می‌ تواند مقداری از مواد دفعی خود را از این طریق دفع نماید.

درمان اختلالات پوستی

در درمان اختلالات پوستی و تغییرات رنگدانه‌ای آن بعد از درمان بیماری‌های داخلی تقویت عضو رئیسه و اصلی بدن یعنی کبد می‌باشد که نقش اساسی در تولید اخلاط اربعه سالم در بدن را دارا است. یکی از میوه‌های موثر در تقویت کبد به ویژه در شرایطی که حرارت در بدن و کبد وجود دارد، میوه انار است. انار شیرین با طبع سرد و تر مایل به اعتدال همراه با قوت قابضه می‌باشد، که نقش بسیار مهمی در تصفیه کبد و تقویت آن داشته و نیز در درمان انواع مختلف ضعف کبد کاربرد دارد.

طب سنتی درباره خشکی پوست 

نظرطب سنتی این است که خشکی پوست در میان افرادی با مزاج‌ های «گرم و خشک» و «سرد و خشک» شایع‌تر است. غلبه سردی و خشکی در این افراد باعث خشکی بیشتر پوست و در نتیجه، خارش خواهد شد. ضمن اینکه مصرف خوراکی‌هایی با مزاج‌های گرم و خشک و سرد و خشک هم می‌تواند خشکی و خارش پوست را تشدید کند. معمولا مرکز تنظیم خشکی‌ها در بدن، کبد است. یعنی خشکی پوست و خارش‌های آن در اغلب موارد با افزایش رطوبت کبد از بین می‌رود یا تا حد زیادی تخفیف پیدا می‌کند. برای افزایش رطوبت کبد و درمان خارش، دو روش مصرف دارو و اعمال یداوی در طب سنتی وجود دارد. اعمال یداوی شامل ماساژها و حجامت می‌شوند.

درمان زخم-درمان لک و پیس

شفافیت، روشنی و لک‌ های پوست

دیده می‌‌ شود که افرادی که دارای اعتیاد به انواع مواد مخدر می‌‌ باشند دارای پوست شفافی نمی‌‌ باشند. زیرا نخستین گام در شفاف سازی پوست پاکسازی خون می‌‌ باشد و همچنین توجه به خلط صفرا در بدن می‌‌ باشد. باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زاید می‌‌تواند به شادابی و طراوت پوست و همچنین کم شدن زردی پوست نیز کمک می نماید. ما می‌‌ بایست به عنوان درمانگر برای پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زاید و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.

بیماری ها و مشکلات پوستی

درمان خشکی پوست در طب سنتی

معمولا در فصل پاییز و زمستان بسیاری از افراد دچار خشکی پوست میشوند. طب سنتی معتقد است بسیاری از انواع خشکی پوست با تغییر رژیم غذایی برطرف میشود؛ مثلا:
مصرف مواد غذایی آبکی به خصوص آبمیوه هایی مثل آب هویچ و آب سیب و میوه و سبزی های آبدار مثل کاهو و خیار اگر متناسب با فصل مصرف شوند، میتوانند تا حدود زیادی به رفع خشکی پوست کمک کنند. مصرف غذاهای ساده ای مثل شیر برنج نیز میتواند به پوست رطوبت کافی برساند و در رفع خشکی کمک کننده باشد. در میان داروهای مالیدنی و موضعی، روغن بادام شیرین یا روغن گل بنفشه نیز موثر است.

درمان زخم-درمان لک و پیس

درمان کک و مک یا تیرگی پوست در طب سنتی

اگر درمان چنین مشکلی را از متخصصان طب سنتی بخواهید، آنها معمولا به شما راه حل های ساده ای ارائه میکنند؛ مثلا:
یکی از مواد ساده ای که به رفع مشکل کمک میکند، آب پنیر طبی است. برای تهیه آب پنیر طبی شیر را حرارت دهید تا جوش آید. بعد مقداری آب لیمو یا سرکه طبیعی به آن اضافه کنید تاشیر ببرد. در این حالت بخشی از شیر منعقد و سخت می شود و بخشی آبکی میماند. به محض اینکه این اتفاق افتاد، زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید یک ساعت استراحت کند. مایع به دست آمده آب پنیر طبی است که نوشیدن مقداری از آن در رفع لک ها و کک و مک بسیار موثر است و باعث شادابی و نشاط پوست میشود و تا حدی به رفع خشکی پوست کمک میکند. آب پنیر طبی از درمان های اصلی بیماری هایی مثل اگزما یا پسوریازیس نیز است.

درمان خارش همراه کهیر و جوش در طب سنتی

طب سنتی معتقد است که خارش ناشی از افزایش گرمی در بدن و به ویژه در کبد است و توصیه هایش برای رفع این مشکل عبارت است از:
افراد مبتلا به خارش بهتر است ادویه، سیر، خرما و گردو را در غذاهایشان استفاده نکنند و از غذاهای خنک مثل جو به صورت سوپ جو بیشتر بهره ببرند. ماء الشعیر طبی در رفع جوش و خارش و کهیر تا حد زیادی مؤثر است”اگر با خوردن سردی ها دچار مشکلات معده می شوید، می توانید به این مایع عسل اضافه کنید.

درمان زخم و بریدگی در طب سنتی

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که عسل خاصیت درمانی دارد و در چنین مواردی قابل استفاده است. حتی زخم هایی که به سادگی ترمیم نمیشوند مثل زخم بستر یا زخم پا در افراد مبتلا به دیابت را نیز میتوان تا حدودی با عسل درمان کرد ولی این کار حتما باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی انجام شود زیرا ممکن است درمان های دیگری نیز علاوه بر پانسمان با عسل نیاز باشد.

درمان زخم-درمان لک و پیس

https://www.instagram.com/tebline24/

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید